Wizyta Ministra Edukacji i Nauki w CEZAMAT

16 lutego 2023

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej (CEZAMAT). W spotkaniu, podczas którego zainicjowano współpracę w ramach projektu LiteBIRD uczestniczyli też Prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, Sekretarz Akademii Kopernikańskiej prof. Krzysztof Górski (NASA) oraz reprezentujący Japońską Agencję Kosmiczną prof. Masashi Hazumi.

– Jesteśmy w miejscu, które jak obliczyłem za cztery lata będzie mogło produkować tu na miejscu układy scalone i mikroprocesory. Tutaj w Polsce, z pełnym bezpieczeństwem dla społeczeństwa i państwa polskiego. Mamy do tego wszystko. Mamy znakomitych naukowców i mamy pieniądze. Miliard złotych potrzeba na uruchomienie tego procesu i my ten miliard złotych gwarantujemy CEZAMAT-owi. Mamy znakomitych partnerów: Akademię Kopernikańską, Sieć Badawczą Łukasiewicz, i mamy znakomitych współpracowników w osobie prof. Masashi Hazumi. Mamy potencjał – mówił minister Przemysław Czarnek.

Podczas spotkania CEZAMAT był reprezentowany przez Mariusza Wielca – dyrektora CEZAMAT oraz prof. dr hab. inż. Romualda Becka – pełnomocnika ds. strategicznych. Uczestnicy delegacji Ministerstwa Edukacji i Nauki zostali oprowadzeni po laboratoriach oraz zapleczu technicznym, a także zapoznali się z dorobkiem naukowym, projektami i technologiami rozwijanymi w Centrum.

Minister wskazywał również na gwarancje współpracy poszczególnych uczelni: AGH, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Gdańskiej w kształceniu przyszłej kadry. – Pieniądze są, technologie są, potencjał jest ale trzeba ludzi. Potrzebujemy wykształcić około 300 osób i to będzie się działo w perspektywie tych 4 lat – mówił minister.

Podczas spotkania zainicjowano też współpracę pomiędzy polskimi uczelniami, Akademią Kopernikańską, a Japońską Agencję Kosmiczną w projekcie LiteBIRD.

– Jesteśmy tutaj po to, by pokazać nasz potencjał. By na bazie nowo tworzonej Akademii Kopernikańskiej – a jesteśmy w przededniu 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i Światowego Kongresu Kopernikańskiego – współpracować na najwyższym światowym poziomie z wybitnymi naukowcami w takich projektach jak LiteBIRD – mówił. Przy okazji minister przypomniał, że Akademia Kopernikańska nie jest po to aby zastępować kogokolwiek ale żeby wzmacniać naukę polską i wszystkie uczelnie w Polsce. – Współpraca w ramach LiteBIRD jest współpracą Polski z Japonią, a nie Akademii Kopernikańskiej tylko i wyłącznie – dodał minister.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wizyta-ministra-edukacji-i-nauki-w-cezamat/

 

Skip to content