Tajemnice miodu z naszej pasieki

18 stycznia 2022

Od kilku miesięcy mamy na Politechnice Warszawskiej własne ule. Dzięki pracy mieszkających w nich pszczół i opiekującego się pasieką pszczelarza doczekaliśmy się pierwszej partii Miodu Rektorskiego.

Pasieka mieści się na terenie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. Tworzą ją trzy ule i ok. 75 tysięcy pszczół. Zajmuje się nimi dr inż. Łukasz Boruc – pszczelarz i naukowiec z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.

Przy ulach zainstalowano kamerę, dzięki której można je obserwować 24 godziny na dobę. Transmisję prowadzimy na kanale Politechniki na YouTube.

 

Pasieka powstała dzięki uczelnianemu Budżetowi Partycypacyjnemu. Projekt zgłosiła Daria Grzesiek, zajmująca się promocją w Biurze Projektu IDUB. Pomysł się spodobał – został wybrany do realizacji w głosowaniu studentów, doktorantów i pracowników PW.

Po miesiącach pracy przyszły pierwsze słodkie efekty – zebraliśmy ok. 15 kg miodu. Jak na uczelnię przystało, pod lupę wzięli go nasi naukowcy.

Raport przygotowany przez Martę Rogalską i dr hab. Monikę Staniszewską wykazał, że miód ma charakter lekko kwaśny (pH = 5,41), a wolna kwasowość spełnia normy prawne (wynosi 11,4 mval/ kg miodu, maksymalny dopuszczalny poziom to 50 mval/kg).

Miód z politechnicznej pasieki nie zawiera skrobi (efekt testów z użyciem roztworu jodu w jodku potasu) i nie jest sfermentowany (wiemy to dzięki obserwacji za pomocą mikroskopu fluorescencyjnego).

Nasz miód należy określić jako wielokwiatowy. Dominują w nim pyłki mniszka pospolitego (36%) i ostrożenia pospolitego (30%). Znaczący jest udział słonecznika (15%) i stokrotki (9%). Badania wykazały także obecność wiśni, pigwy, lipy, gryki, leszczyny i robinii akacjowej. Do analizy składu wykorzystano mikroskop świetlny odwrócony (powiększenie 400x).

Tak wygląda nasz miód pod mikroskopem, w górnym rzędzie – miód odwirowany, w dolnym – miód utrwalony, fot. Maciej Trzaskowski

 

Miód Rektorski, jak sama nazwa wskazuje, pozostaje bezpośrednio w dyspozycji prof. Krzysztofa Zaremby, Rektora PW, który wręcza go swoim gościom i przekazuje na specjalne akcje, jak Kiermasz Świąteczny PW czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

Źródło: https://www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Tajemnice-miodu-z-naszej-pasieki

Skip to content