CEZAMAT na konferencji Defence24 Day

27 maja 2022

24-25 maja 2022 odbyła się konferencja obrony i bezpieczeństwa Defence24 Day, w której uczestniczyli przedstawiciele CEZAMAT. Na stoisku konferencyjnym zaprezentowano rozwiązania z zakresu układów scalonych i półprzewodników, radiolokacji oraz metod obrazowania. Partnerem głównym wydarzenia była Politechnika Warszawska.

Podczas konferencji Defence24 Day uczestnicy mogli zapoznać się z możliwościami technologicznymi laboratoriów Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT oraz zobaczyć dwa projekty Politechniki Warszawskiej. Pierwszy przygotowała spółka spin-off XY-Sensing. Autorem drugiego projektu jest dr inż. Damian Gromek z  Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Gościem honorowym konferencji był prof. dr hab. inż. Adam Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju PW, który przedstawił potencjał współpracy między nauką i sektorem militarnym w bloku prezentacyjnym „Modernizacja wojsk obrony powietrznej”. Nasi naukowcy uczestniczyli również w dyskusjach, spotkaniach i debatach.

XY-SAR Sensor to kompaktowy, zminiaturyzowany radar do obrazowania powierzchni ziemi, niezależnie od warunków atmosferycznych oraz pory doby i roku. Urządzenie pozwala na dokładne rozpoznanie obiektów naziemnych i ich elektroniczne odwzorowanie w przedziale odległości od 20 do 200 m. Zaprezentowanie rozwiązanie gwarantuje znaczącą rozdzielczość i rozróżnialność obiektów, sięgającą nawet 30 cm. Dzięki takim funkcjonalnościom radar może mieć bardzo szerokie spektrum zastosowań, jak np.: porównanie zmian otoczenia do zastosowania w rolnictwie lub leśnictwie, monitoring infrastruktury krytycznej lub ochrona naziemnych obiektów strategicznych.

Demonstrator systemu wspomagania nawigacji inercyjnej dla rakiet i amunicji precyzyjnej to projekt przygotowany przez dr. inż. Damiana Gromka. W ramach tej technologii wypracowano korektę nawigacji w oparciu o porównanie zobrazowania SAR z zapisanymi w bazie danych cechami charakterystycznymi terenu. Rozwiązanie to zwiększa dokładność naprowadzania rakiet i amunicji, wykorzystuje niską moc nadawania, co utrudnia wykrycie urządzenia oraz działa na dwóch kanałach odbiorczych, umożliwiając pracę w trybie interferometrycznym.

Prof. dr hab. inż. Romuald Beck, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych CEZAMAT reprezentował Politechnikę Warszawską podczas debaty „Pole walki przyszłości. W kierunku technologii przełomowych i wyłaniających się”. W dyskusji wzięli również udział  gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski – Zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, płk Przemysław Kukawski – Główny Specjalista Szefostwa Badań i Rozwoju w Agencji Uzbrojenia, Adam Bartosiewicz – Wiceprezes Zarządu Grupy WB oraz prof. dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk – Dyrektor Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

Panel dyskusyjny poprzedzono pokazem filmu „Slaughterbots”, w którym przedstawiono wizję przyszłości. Zaprezentowane w filmie bezpilotowe systemy latające są wielkości dłoni i mogłyby operować w roju, aby eliminować wybrane cele. Miniaturyzacja urządzeń związana jest ściśle z postępem w produkcji układów scalonych i półprzewodników. Do tych zagadnień ustosunkował się prof. Beck, opowiadając o narzędziach i możliwościach finansowania produkcji małoskalowej układów scalonych w CEZAMAT. – Dzięki uwzględnieniu takiego celu już na etapie budowania infrastruktury technicznej i technologicznej CEZAMAT oparcie zdolności do produkowania bezpiecznych układów scalonych właśnie o nasze laboratoria pozwoliłoby skrócić czas dochodzenia do zdolności produkcyjnych o połowę, a koszty takiego przedsięwzięcia nawet o ponad połowę – twierdzi prof. Beck. Podkreślone zostało, że takie przedsięwzięcie jest realne i byłoby ogromnie istotne dla zwiększenia bezpieczeństwa w kwestii układów scalonych i pozwoliło na pełną kontrolę produkcji.

Konferencja Defence24 Day to wiodąca konferencja w Europie Środkowej i Wschodniej, poświęcona aspektom polityki bezpieczeństwa i obronnej oraz sektora zbrojeniowego. – Aktywna obecność CEZAMAT na tej konferencji jest nie tylko wyrazem naszych aspiracji do rozwiązywania realnych problemów istotnych dla społeczeństwa, ale także wynika z przekonania, że mamy faktycznie do zaoferowania atrakcyjne i innowacyjne rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa i obronności – podkreśla prof. Beck.

 

Skip to content