Projekty pracowników CEZAMAT PW skierowane do finansowania w ramach LIDER POB BIB 2
W konkursie LIDER POB BIB 2 wyłoniono cztery projekty do sfinansowania. Trzy z nich zostały złożone przez kierowników działów CEZAMAT PW.
Autorami projektów są dr hab. Monika Staniszewska, prof. PW – kierownik Działu Mikrobiologii, Genetyki Molekularnej i Genomiki, dr hab. inż. Mariusz Pietrzak, prof. PW – kierownik Działu Diagnostyki Medycznej oraz dr hab. inż. Elżbieta Jastrzębska, prof. PW – kierownik Działu Biotechnologii Medycznej.
Gratulujemy nagrodzonym autorom!
źródło: https://badawcza.pw.edu.pl/Konkursy/Wyniki-konkursow/2024/Wyniki-konkursu-LIDER-POB-BIB-2
dr hab. Monika Staniszewska, prof. PW, Diagnostyka biomarkerów mięsaków tkanek miękkich w stratyfikacji pacjentów i monitorowaniu wyników leczenia – medycyna spersonalizowana
Projekt ma na celu walidację i wdrożenie usługi diagnostycznej opracowanej przez nasz zespół w oparciu o nasze dotychczasowe wyniki prac badawczo-rozwojowych (TRL 5) wypracowane w ścisłej kooperacji z klinicystami z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie (NIO). Proponujemy wdrożenie oryginalnej usługi diagnostycznej w zakresie profilowania genetycznego, epigenetycznego i transkryptomicznego mięsaków i wdrożenia terapii celowanej. W oparciu o wyniki płynnej biopsji (wolno krążące DNA, ctDNA), dotychczas zidentyfikowano biomarkery znaczące dla różnych typów mięsaków i wskazano punkty uchwytu dla terapii przeciwnowotworowej. Głównym celem jest komercjalizacja metody/ technologii zapewniającej precyzyjną i efektywną diagnozę oraz selekcję terapii. Proponowana usługa diagnostyczna służąca spersonalizowanemu postępowaniu terapeutycznemu w leczeniu pacjentów z mięsakami jest unikalna na skalę światową.
dr hab. inż. Mariusz Pietrzak, prof. PW, Opracowanie systemu mikroprzepływowego do wysokoczułej immunodetekcji wybranych biomarkerów stanu zapalnego w oparciu o strategię elektrochemicznej detekcji in-situ
Projekt ma na celu opracowanie nowej konstrukcji mikrosystemów w postaci kaset wytwarzanych w technologii folii poliestrowych do szybkiej i wysoce czułej, ilościowej immunodetekcji wybranych biomarkerów ogólnego i zlokalizowanego stanu zapalnego w próbkach wybranych płynów fizjologicznych. Nowa konstrukcja kasety diagnostycznej będzie gwarantować możliwie wysoką czułość detekcji elektrochemicznej oraz odporność na zakłócanie sygnału w warunkach kontaktu elektrod z próbkami rzeczywistymi, przy jednocześnie maksymalnym uproszczeniu konstrukcji i ograniczeniu do minimum operacji przenoszenia próbek. Przewidywany do opracowania system mikrofluidyczny będzie otrzymywany z folii PET i materiałów porowatych w technologii cięcia laserowego i bondowania na drodze niskotemperaturowej laminacji. Przewidziane w ramach projektu prace pozwolą na osiągnięcie VI poziomu gotowości technologicznej.
dr hab. inż. Elżbieta Jastrzębska, prof. PW, Model endometrium w systemie Organ-on-a-chip
Endometrioza jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się obecnością tkanki podobnej do endometrium poza jamą macicy, najczęściej w otrzewnej i na jajnikach. Choroba wywołuje przewlekły ból, stan zapalny, tworzy blizny i zrosty tkankowe, często prowadząc do niepłodności i zwiększonego ryzyka rozwoju nowotworu jajnika. Obecne metody leczenia, skupiają się na stosowaniu leków przeciwbólowych, hormonalnych i na operacyjnym usuwaniu ognisk choroby.
Celem projektu jest opracowanie nowych modeli badawczych endometrium w postaci trójwymiarowej (3D) i unaczynionej struktury, wykorzystując technologię Organ-on-a-chip. Obecne modele komórkowe in vitro nie odwzorowują wiernie złożoności struktury błony śluzowej macicy, dynamicznych procesów w niej zachodzących, a także wpływu otaczających tkanek na jej funkcjonowanie. Opracowany model, odwzorowujący mikrośrodowisko endometrium w systemach Organ-on-a-chip, stanowić może innowacyjne narzędzie, które będzie rozwiązaniem technologicznym wspomagającym badania nie tylko nad endometrium, ale również symulacji patologicznego stanu endometriozy, badania patomechanizmu tej choroby oraz oceny skuteczności potencjalnych podejść terapeutycznych.