Znamy zwycięski zespół Demo Day!

2 marca 2023

28 lutego 2023 odbył się Demo Day – publiczna prezentacja demonstratorów przygotowanych przez finalistów MedTech-Athonu.

Podczas wydarzenia do rywalizacji stanęły trzy zespoły:
FluoFibers (Adrian Duszczyk – lider, Bartłomiej Bałamut, Sylwia Karoń, Marcin Lelit, Paweł Rękas, Anna Szymczyk),
– Personal-Sensbox
(Kasper Marchlewicz – lider, Szymon Baczyński, Dominik Kołodziejek, Monika Nisiewicz),
– Scienceporium
(Joanna Baran – lider, Mohammed Edawdi, Varun Nair Gopalakrishnan, Laboni Manna, Jakub Sikora).

Zespoły te zostały wyłonione w czasie finału MedTech-Athonu, który odbył się w maju 2022 r. Od tego czasu prowadzone były badania oraz prace rozwojowe nad tymi projektami.

Prezentacja demonstratorów odbyła się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej CEZAMAT PW. Każdy z zespołów miał 10 minut na przedstawienie swojego projektu, a następnie jury oraz zgromadzona publiczność mogła uczestniczyć w debacie, zadając pytania uczestnikom.

Jury w składzie: prof. Mariusz Malinowski – przewodniczący jury, prof. Zbigniew Brzózka, prof. Marek Krawczyk, Łukasz Sztern oraz Mariusz Wielec
podczas tajnego głosowania podjęło decyzję o zwycięstwie zespołu Scienceporium.


Projekt przygotowany przez Scienceporium to test „cygaretkowy” wykrywający wirusa Lassa. Jak przekonywał zespół, to właśnie ten wirus ma największy potencjał na wywołanie epidemii, w której śmiertelność mogłaby wynosić aż 50%. Zagrożenie jest tym większe, że obecnie nie jest znany skuteczny lek ani szczepionka przeciwko temu wirusowi.

Autorzy projektu twierdzą, że najlepszą drogą w kierunku zmniejszenia rozprzestrzeniania się wirusa jest prewencyjne samotestowanie się w warunkach domowych, które umożliwiłby ich test „cygaretkowy”. Wynik testu można by było odczytać już po 15 minutach. Obecnie dostępne są tylko testy laboratoryjne, które są droższe niż proponowane rozwiązanie, a najkrótszy czas otrzymania wyników w teście laboratoryjnym to aż 2 dni robocze.

Dodatkowo rozwiązanie zaprezentowane przez Scienceporium ma wyjątkowy atut: testy są biodegradowalne. Jest to niezwykle ważne ze względu na region, w którym występuje wirus. W Afryce generowane jest ok. 19 milionów ton plastiku, a aż 17 milionów ton nie jest odpowiednio zarządzane.

Skip to content