Projekt
Autonomiczny System Internetu Rzeczy (IoT) do Monitorowania Jakości Wód oraz Operacyjnego Wspomagania Identyfikacji Zagrożeń.
Opis
Celem projektu jest opracowanie oraz wprowadzenie na rynek innowacyjnego, dostosowanego do warunków środowiska rzecznego ASIRu – Autonomicznego Systemu Internetu Rzeczy (IoT) do Monitorowania Jakości Wód oraz Operacyjnego Wspomagania Identyfikacji Zagrożeń w trybie ciągłym. ASIR będzie sygnalizował bieżące zagrożenia dla ekosystemów oraz przewidywał potencjalne skutki dla środowiska umożliwiając odpowiednie i wczesne działania. Składać się on będzie z trzech innowacyjnych na skalę światową komponentów:
- Autonomiczna Stacja Pomiarowa – monitorująca 10 kluczowych parametrów fizykochemicznych wody tj.: pH, chlorki, azotany(V), jony amonowe, ortofosforany (V), przewodność, tlen, temperaturę, prędkość przepływu, głębokość. Siedem z nich będzie mierzona wykorzystując zgłoszony przez wnioskodawcę patent (P.446260) modułu pomiarowego z systemem rolkowym wyposażonym w kilkaset jednorazowych i tanich miniaturowych sensorów, nie wymagających kalibracji i czyszczenia. Gdy sensor utraci parametry analityczne będzie automatycznie wymieniany na nowy. Ciągłość i stabilność pracy przez 365 dni w roku nawet w warunkach zimowych zapewni technologia mikro hydrogeneratora prądu z płynącej wody oraz technologia podgrzewania układów elektronicznych.
- Inteligentny Chmurowy System Zarządzania Stacjami Pomiarowymi (ICSZ-SP) – platforma do monitorowania, zarządzania i analizy danych wyposażona w moduły SI identyfikujące anomalie oraz prognozujące wartości parametrów wody na 72h do przodu.
- Interaktywna Krajowa Mapa Ryzyka Zanieczyszczeniem Rzek – narzędzie wspierające w doborze optymalnego planu pomiarowego i odpowiednim umieszczeniu stacji pomiarowych na obszarze badanym.
Projekt realizowany będzie w doświadczonym w elektronice drukowanej, sensoryce, hydrologii, IoT oraz IT. Model komercjalizacji dopasowany do potrzeb różnych odbiorców sprawi, że ASIR będzie powszechnie dostępny.
Finansowanie
Projekt finansowany przez: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach II konkursu Rządowego Programu Strategicznego Hydrostrateg „Innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej”.
Wykonawca
Politechnika Warszawska (Lider)
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy
MAGLY Sp. z o.o.
NABUCODE Sp. z o.o.
Nr projektu
HYDROSTRATEG-II/0007/2023
Wartość projektu
Cały projekt: 22 178 017,24 zł
PW: 7 740 133,75 zł