Pracownia Elektroniki Drukowanej i Montażu Struktur

Opis badań prowadzonych w pracowni

Pracownia Elektroniki Drukowanej i Montażu Struktur prowadzi obszerne badania w zakresie wytwarzania struktur i obwodów drukowanych z wykorzystaniem zaawansowanych technik poligraficznych. W laboratorium opracowywane są ponadto nowatorskie rozwiązania dotyczące zastosowania elektroniki drukowanej m. in. w biosensorach, elektronice noszonej, tekstronice czy fotowoltaice. Pracownia wyposażona jest również w aparaturę umożliwiającą wytwarzanie nanomateriałów węglowych, jak na przykład CNT w postaci dywanowej.

Jednym z kluczowych obszarów badawczych realizowanych w laboratorium jest opracowywanie funkcjonalnych i zaawansowanych materiałów dedykowanych pod konkretne zastosowania w elektronice drukowanej. Liczna aparatura obejmująca  urządzenia do wytwarzania i homogenizacji past, tuszów i atramentów umożliwia tworzenie unikatowych materiałów do konkretnych aplikacji. W dalszym procesie wyposażenie pracowni pozwala na charakteryzację i badania właściwości reologicznych, elektrycznych i mechanicznych materiałów drukarskich.

Istotnym elementem procesu wytwarzania elektroniki drukowanej jest proces utwardzania, suszenia i spiekania wydruków, możliwy do przeprowadzenia w naszym laboratorium. Piece i suszarki komorowe umożliwiają procesy temperaturowe nawet do 1200 stopni, zaś dodatkowe linie UV oraz IR pozwalają na zastosowanie podłoży wrażliwych na wysoką temperaturę.

Tworzone przez zespół badawczy struktury elektroniczne znajdują zastosowania jako tensory, elektrody zbierające w fotowoltaice, mikroukłady elektroniczne czy sensory stosowane w bioinżynierii, chemii czy biologii. 

Ogromną zaletą pracowni jest interdyscyplinarny zespół naukowców skupiający osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w różnych dziedzinach nauki takich jak: chemia, elektronika, elektrotechnika, automatyka, mechanika, bioinżynieria czy materiałoznawstwo.

Aparatura

  1. Maszyna do druku (Aurel C920) 
  2. Maszyna do druku aerozolowego (Optomec 300aj)
  3. Biodrukarka BioX
  4. Mikroskop cyfrowy z profilometrem KEYENCE VHX-900F
  5. Zestaw suszarek (Suszarka laboratoryjna Pol-eko SLW 53, Suszarka próżniowa VO 400 Memmert z pompą Weich MPC 302Z, Suszarka z wymuszonym obiegiem powietrza Memmert, Suszarka UV, Suszarka UV Beltron, BE 20/120W/II, Piec muflowy Czylok FCF7SHM)
  6. Aparatura pomiarowa (Miernik uniwersalny 34461A, Nanowoltomierz z zestawem sond temperaturowych Keithley 2182A/E)
  7. Prasa termotransferowa
  8. Pakowarka próżniowa Komorowa Stalgast 691310
  9. Stanowisko do wykonywania połączeń metodą Flip-chip  Fine Placer pico
  10. Stanowisko do pomiaru lepkości, reometr Brookfield  RS CPS, wiskozymetr  DV2T 
  11. Homogenizator ultradźwiękowy  YC505 Sonics
  12. Ucierak moździerzowy (Retsch RM200 – stal kwasoodp.)
  13. Mieszadła magnetyczne z grzaniem i termoparą 
  14. Mikser planetarny KAGAKU
  15. Laboratoryjne stanowisko do pomiaru masy 
  16. Piec dedykowany do wytwarzania CNT w postaci dywanowej
  17. Komora klimatyczna
  18. Profilometr stykowy Bruker DektakXT
  19. Drukarka Ink-Jet kompozytów przewodzących
  20. Stanowisko spray coating
  21. Robot przemysłowy FANUC LR Mate 200iD
  22. Jednokolumnowa maszyna wytrzymałościowa Cometech QC-548M2F
  23. System osadzania powłok parylenowych (CVD)

Projekty realizowane w pracowni

W realizacji:

  • Projekt pt. „Funkcjonalne materiały kompozytowe do drukowalnych sensorów do telerehabilitacji – Eukines” w ramach III konkursu Techmatstrateg-III/0032/2019
  • Projekt w ramach programu „Szybka ścieżka 5_2020” nr POIR.01.01.01-00-1246/20 pt. „Opracowanie kompozycji metaliczno-polimerowych oraz technologii wytwarzania na ich bazie włóknin warstwowych o właściwościach  przeciwdrobnoustrojowych i filtracyjnych dla produktów sanitarnych lub ochrony medycznej”
  • Projektu w ramach programu H2020-INFRAIA-2018-2020 temat INFRAIA-02-2020 pt. Emerging Printed Electronics Research Infrastructure (EMERGE)

Zrealizowane:

  • Opracowanie technologii wytwarzania materiałów funkcjonalnych do zastosowań w bezkrzemowych ogniwach fotowoltaicznych (podwykonawstwo)
  • Funkcjonalna SSL w innowacyjnej autorskiej technologii Masterpress S.A. (Szybka ścieżka)

Pracownicy

Współpracujący członkowie zespołu

  • Dr inż. Daniel Janczak

  • Dr inż. Andrzej Pepłowski

  • Dr inż. Jerzy Szałapak

  • Dr inż. Sandra Lepak-Kuc

  • Dr inż. Agnieszka Łękawa-Raus

  • Dr inż. Łucja Dybowska-Sarapuk

  • Mgr inż. Piotr Walter

  • Mgr inż. Tomasz Raczyński

  • Mgr inż. Jan Dominiczak

  • Inż. Dominik Baraniecki

Skip to content