Pracownia Elektroniki Drukowanej i Montażu Struktur prowadzi obszerne badania w zakresie wytwarzania struktur i obwodów drukowanych z wykorzystaniem zaawansowanych technik poligraficznych. W laboratorium opracowywane są ponadto nowatorskie rozwiązania dotyczące zastosowania elektroniki drukowanej m. in. w biosensorach, elektronice noszonej, tekstronice czy fotowoltaice. Pracownia wyposażona jest również w aparaturę umożliwiającą wytwarzanie nanomateriałów węglowych, jak na przykład CNT w postaci dywanowej.
Jednym z kluczowych obszarów badawczych realizowanych w laboratorium jest opracowywanie funkcjonalnych i zaawansowanych materiałów dedykowanych pod konkretne zastosowania w elektronice drukowanej. Liczna aparatura obejmująca urządzenia do wytwarzania i homogenizacji past, tuszów i atramentów umożliwia tworzenie unikatowych materiałów do konkretnych aplikacji. W dalszym procesie wyposażenie pracowni pozwala na charakteryzację i badania właściwości reologicznych, elektrycznych i mechanicznych materiałów drukarskich.
Istotnym elementem procesu wytwarzania elektroniki drukowanej jest proces utwardzania, suszenia i spiekania wydruków, możliwy do przeprowadzenia w naszym laboratorium. Piece i suszarki komorowe umożliwiają procesy temperaturowe nawet do 1200 stopni, zaś dodatkowe linie UV oraz IR pozwalają na zastosowanie podłoży wrażliwych na wysoką temperaturę.
Tworzone przez zespół badawczy struktury elektroniczne znajdują zastosowania jako tensory, elektrody zbierające w fotowoltaice, mikroukłady elektroniczne czy sensory stosowane w bioinżynierii, chemii czy biologii.
Ogromną zaletą pracowni jest interdyscyplinarny zespół naukowców skupiający osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w różnych dziedzinach nauki takich jak: chemia, elektronika, elektrotechnika, automatyka, mechanika, bioinżynieria czy materiałoznawstwo.